Skanery kodów kreskowych – rodzaje i możliwości wykorzystania

skanery kodów kreskowych
skanery kodów kreskowych

Kody kreskowe na stałe weszły w nasze życie. Spotykamy się z nimi niemalże na każdym kroku od urodzenia aż do śmierci. Już noworodek otrzymuje swoją pierwszą bransoletkę, na której nadrukowany jest jego indywidualny kod kreskowy. Podobnie jest po śmierci, kiedy to na dużym palcu stopy umieszczana zawieszka z kodem kreskowym. Niemniej najczęściej tego rodzaju identyfikatory najbardziej kojarzą się nam z kupowanymi produktami, na których kody kreskowe identyfikują każdy artykuł. Ich zastosowanie znajdujemy również w bibliotece (każda książka posiada swój indywidualny kod), a także w szpitalach i przychodniach, w których pobierany jest materiał do badań.

 

Kody kreskowe i ich czytanie

 

Nie wystarczy, że różnorodne artykuły sklepowe, materiały do badań laboratoryjnych, książki i inne przedmioty opatrzone zostaną specjalnymi indywidualnymi kodami kreskowymi. Prawdziwym ich zastosowaniem jest możliwość późniejszego odczytania. Aby jednak do tego doszło, konieczne są specjalne Skanery kodów kreskowych, czyli urządzenia umożliwiające odczytanie danych dotyczących konkretnego produktu.

 

Rodzaje czytników kodów kreskowych

 

Obecnie najczęściej wykorzystywane są trzy podstawowe rodzaje czytników kodów. Najbardziej popularne są laserowe skanery kodów kreskowych, w których głównym urządzeniem odpowiadającym za możliwość odczytania kodu jest specjalna fotoczuła dioda, która mierzy siłę światła odbitego od poszczególnych kreseczek kodu. W zależności od grubości kreski następuje inny rodzaj pochłaniania światła. Grube kreski pochłaniają więcej światła, cieńsze mniej.

W podobny sposób działają skanery kodów kreskowych, które potocznie nazywa się długopisowymi. Ich nazwa bierze się zapewne od wielkości i kształtu czytnika, który swoim wyglądem przypomina właśnie długopis.

 

Kolejne są skanery kodów działające w oparciu o diodę LED, nazywane czytnikami CCD. Zbudowane są z dużej ilości fotoczułych diód, z których każda mierzy ilość odbitego światła od kresek kodu.

 

Ostatni rodzaj czytników to skanery kodów kreskowych oparte o kamerę. Zgodnie z ich nazwą, zasada działania polega na wyposażeniu urządzenia w miniaturową kamerę wideo, która odczytuje obraz kodu, a następnie w urządzeniu następuje dekodowanie obrazu na odpowiednie informacje w nim zapisane.